Sposoby odzyskiwania pieniędzy (opłat likwidacyjnych) z polisolokaty.
Istnieją dwa sposoby na odzyskanie pieniędzy utraconych na rzecz ubezpieczyciela tytułem opłaty likwidacyjnej za przedterminowe rozwiązanie umowy polisy:
- Pieniądze można odzyskać na skutek ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym. Niestety niezwykle rzadko się zdarza aby towarzystwo ze swej strony samo zaproponowało takie rozwiązanie. Można próbować wymusić na nim dobrowolne oddanie pieniędzy, co również jest bardzo trudne i praktycznie się nie zdarza.
- Utracone środki można również odzyskać na drodze sądowej. Samemu, tocząc bój może być to rozwiązanie bardziej opłacalne, wymagające jednak sporej determinacji i znajomości prawa. Innym, łatwiejszym i niewiele droższym jak się okazuje jest wynajęcie kancelarii prawnej, która mając doświadczenie, wymaganą specjalizację będzie nas reprezentowała na każdym kroku sporu sądowego.
Podstawy prawne do odzyskania opłat likwidacyjnych z polisolokaty:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w przypadku kilku banków uznał, że postanowienia przewidujące zbyt wysokie opłaty likwidacyjne naruszają zbiorowy interes.
UOKiK rekomenduje powoływanie się na jego stanowisko w postępowaniach sądowych mających na celu odzyskanie wpłaconych środków. W październiku 2014r UOKiK nałożył kary na cztery instytucje finansowe zaangażowane w sprzedaż produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Dochodzenie zwrotu środków pobranych tytułem opłaty likwidacyjnej oparte jest na dwóch podstawowych prawnych:
- Zgodnie z art. 385 §1 Kodeksu Cywilnego – „Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy”. Zapis ten dotyczy tzw. niedozwolonych postanowień umownych, czyli dokładnie takich, jakie bardzo często zawierane były w umowach polisy.
Jeśli szczegółowa tabela prowizji i opłat nie była negocjowana z klientem podczas zakładania polisolokaty, to w świetle Kodeksu Cywilnego niekonsultowane postanowienia dotyczące opłat likwidacyjnych należy uznać za niewiążące.
- Opłaty opierające się na schemacie typowym dla opłat likwidacyjnych, naliczanych za przedterminowe rozwiązanie umowy polisy, wpisane są do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rejestr niedozwolonych postanowień prowadzony jest na podstawie art. 479 z indeksem 45 Kodeksu Postępowania Cywilnego przez Prezesa UOKiK. W prowadzonym przez UOKiK rejestrze klauzul abuzywnych (niedozwolonych) znajdują się również postanowienia dotyczące niedozwolonych opłat likwidacyjnych.
Jeśli jakiś podmiot zastosuje w umowie zawartej z konsumentem któreś z wpisanych do owego rejestru niedozwolonych postanowień, działanie takie będzie się wiązać z konkretnymi konsekwencjami wobec niego wyciąganymi.
W świetle obowiązujących przepisów, potwierdzanych przez kolejne wyroki sądu, wysokie opłaty likwidacyjne, nakładane przez towarzystwa ubezpieczeniowe na klientów wycofujących się z polis inwestycyjnych, stanowią zatem naruszenie prawa.
Jeśli padłeś ofiarą podobnych praktyk oraz tzw. polisolokaty, skontaktuj się z nami i skorzystaj z jednej z naszych rekomendowanych kancelarii, tanich, uczciwych i wyspecjalizowanych w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń tutaj. Prawo jest po Twojej stronie.