Unieważnienia TU Europa i Open Life

Dla osób chcących unieważnić umowę i dochodzić całości wpłat, co do TU Europa i Open Life: proces o całość, czyli również straty na polisie jest możliwy w przypadku “błędu polisy”. Często agenci/sprzedawcy powtarzali klientom, że gwarantowany jest na pewno wpłacony kapitał. Natomiast z OWU wynika, że “dążą” tylko do zagwarantowania, oraz że na pewno gwarancja nie obejmuje całości wpłat, czyli nic. Że jest to polisa, a tak naprawdę ani to polisa, ani ubezpieczenie, ani inwestycja. Wyliczanie wartości na podstawie jakiegoś funduszu, który nie istnieje czy wzoru, który nie występuje w przyrodzie w warunkach naturalnych!

Wariant dowodzenia nieważności konstrukcyjnej gdzie klient wpłaca pieniądze, fundusze zarabiają a on zawsze traci a Zakład Ubezpieczeń zawsze zyskuje jest bardziej skomplikowany póki co niż same opłaty likwidacyjne, ale klienci odzyskują kwoty wpłacone.

Sąd Najwyższy pomimo wielu celnych uwag i wielu wygranych wcześniej spraw, nie wziął tym razem na siebie odpowiedzialności i zaznaczył, że rozstrzygnięcie jest w gestii sądów powszechnych, czyli tych do których sprawy są wysyłane.

Tak jak wspomniałem. Żeby w ogóle dochodzić jakiegokolwiek roszczenia to ono musi powstać, zatem umowa powinna być rozwiązana. Okres przedawnienia to 10 lat od momentu rozwiązania polisy.

Wariant unieważnienia polisy wariantem dłuższym i wymaga znacznie większego nakładu pracy kancelarii. Opracowanie strategii, przygotowanie pozwu, uczestnictwo w rozprawach, czasem przygotowanie świadków pod kątem przesłuchania, redagowanie pism w toku procesu wymagają pełnego zaangażowania ze strony prawnika.

Jak wygląda zatem to cenowo?

Niewiele kancelarii podejmie się tego tematu z racji na długość procesu, skomplikowanie i brak wiedzy. Większość kancelarii pobiera duże opłaty wstępne, z reguły zaczynają się od 750zł wzwyż, ale są też doświadczone kancelarie, które za tą samą pracę biorą “tylko” 250-300zł. Na wynagrodzenie kancelarii składa się jeszcze procent od wygranej a ten w głównej mierze uzależniony jest od kwoty sporu. Z reguły to 15-30%.

Spraw w sądach zdecydowanie przybywa. Najwięcej jest ich na pewno we Wrocławiu i w Warszawie. Dzięki mojej rekomendacji najkorzystniej jest we Wrocławiu (zlecone ponad 400 spraw).

Administracja