Odszkodowania

 

Odszkodowanie – świadczenie, które należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego (np. osoby fizycznej, osoby prawnej, Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność.

Odpowiedzialność ponoszona przez jeden podmiot za szkodę doznaną przez drugi podmiot stanowi podstawę do roszczenia o odszkodowanie. Odpowiedzialność odszkodowawcza jest odpowiedzialnością cywilną wynikającą z powstania szkody na skutek zachowania polegającego na zaniechaniu bądź działaniu naruszającym obowiązujące przepisy.

Odszkodowanie nie jest tożsame z zadośćuczynieniem. Odszkodowanie stanowi pieniężną równowartość szkody majątkowej (np. zniszczenie mienia, utrata ewidentnego zysku) lub szkody na osobie (np. uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia) spowodowanej określonym zdarzeniem. Natomiast zadośćuczynienie jest formą pieniężnej rekompensaty szkody niemajątkowej, a podstawą roszczeń jest tutaj odczuwana przez poszkodowanego krzywda w postaci ujemnych przeżyć, jak cierpienie fizyczne czy psychiczne. Celem zadośćuczynienia jest właśnie ich łagodzenie, a nie – jak w przypadku odszkodowania – wyrównanie powstałej szkody.

wypadek-4-1-e1474118612718

  • Odszkodowanie z ZUS
  • Odszkodowanie z OC sprawcy
  • Odszkodowanie NNW
  • Odszkodowania komunikacyjne
  • Odszkodowania osobowe
  • Odszkodowania majątkowe
  • Odszkodowania medyczne

Sprawdź kancelarie odszkodowawcze polecane przez nasz Serwis i Klientów, które w sposób rzetelny, uczciwy i tani pomogą Ci w temacie odszkodowań:


Polecane:

 

 

A   Augustów,

B   Bełchatów,  Białystok,  Bielsko-Biała,  Bydgoszcz

C   Chełm,  Chorzów,  Częstochowa

D   Dąbrowa Górnicza

E   Elbląg

G   GdańskGdynia,  Gorzów Wielkopolski

I    Inowrocław

J   Jelenia Góra

K   Katowice,  Kielce, Koszalin, Kraków

L   Legnica,  Leszno,  Lublin

Ł   Łódź

M  Myślenice

N   Nowy Sącz

O   Olsztyn,  Opole,  Ostrołęka

P   Pabianice,  Poznań,  Przemyśl,  

R   Radom,  Rybnik,  Rzeszów

S   Słupsk,  Sopot,  Suwałki,  Szczecin

Ś   Świdnica

T   Tarnowskie Góry,  Tarnów,  Toruń

W  WarszawaWieluń, Włocławek,  Wrocław

Z   Zabrze,  Zamość,  Zielona Góra