Dla amatorów obligacji!

Nie mamy zamiaru tutaj negowac każdej formy “inwestowania” pieniędzy, jednakże po lekturze pewnej znakomitej książki “Podatek od złudzeń” pozwole sobie na kilka uwag, ku przestrodze.

“Nazywanie obligacji skarbowych inwestycja jest wysoce nietrafione. O ile odsetki z obligacji korporacyjnych pochodzą ze zwiekszonej produkcji w firmie, o tyle nadwyżka na obligacjach skarbowych pochodzi z funduszu podatkowego, na który placi kazdy nabywca obligacji.

Jaka jest toi wiec inwestycja kiedy placimy sami sobie? emisja tychże obligacji ma charakter wrecz niemoralny. mamy tu do czynienia z kwitem równorzednym prawnemu srodkowi płatniczemu, czyli dodrukowi pieniadza. Zatem kazda kolejna obligacja w obiegu to jednoczesnie zwiekszajaca się inflacja i kradziez oszczędnosci obywateli. Panstwo wydając więcej niż uzyskuje z podatków gwarantuje pozyczki wyimaginowanym dochodem.

Rząd propagujac te instrumenty widzi w nich inwestycję w kolejne pokolenia zwieksząjac dług publiczny. Wezwanie do pracy na rzecz spłaty czyichs zobowiazań tworzy system niewolniczy. Kolejne pokolenia spłacają długi przodków, bezskutecznie. Zobowiazanie Panstwa rosnie, obligacji pojawia sie coraz więcej. To typowe dla rzadów, ktore dążąc do konsekwentnego zwiekszania swoich wpływów podnoszą podatki i nie interesuja sie strategią zmniejszania długu publicznego. Nieudolnie próbują zalatac dziure dodrukiem kolejnych banknotów. wymieniamy złe pieniadze na jeszcze gorsze. Znane sa przypadki z przeszłosci, gdy inflacja została znaczeniowo sprowadzona do kategorii odmowy dalszego spłacania długu publicznego przez Panstwo.

sytuacja z OFE była kuriozalna, bo za srodki, bo za srodki pobierane z naszych zarobków w duzej mierze kupowane były obligacje skarbowe. Oznacza to tyle, ze ustawowo zmuszono nas do przekazywania pieniędzy na konta prywatnych instytucji, ktore zostały zmuszone do kupowania obligacji, za ktore placiły naszymi pieniędzmi, pobierając za to 10% opłat. To tak zwany pewny biznes, który konczy sie w momencie kiedy gtrzeba zacząć wyplacać ludziom emerytury.

Bańka mydlana, jaką jest wiarygodność rzadu, może szybko peknąć, a wraz z nią znikną wszelkie nadzieje kontrahentów na zysk. Kiedy banki traca równowage miedzy pasywami a aktywami, klient traci swoje depozyty. Rząd na Cyprze zmusił swoich obywateli do wykupywania obligacji rzadowych, dawał w zamian bezwartosciowe akcje banków. w sumie straty depozytów w bankach szacowane były na 4 miliardy euro.Wśrod najbardziej pokrzywdzonych i oszukanych są fundusze emerytalne oraz klienci indywidualni.

obligacje bardzo szybko pogrążają inwestycje, z ktorych wielu z nas korzysta. Wszelkie oszczędnosci przepadają bezpowrotnie, poniewaz Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie dysponuje odpowiednim zabezpieczeniem. Panstwo odwraca się od podatnika plecami a cała sprawe zamiata sie pod dywan. Tak było w przypadku Grecji i Cypru, Polske moze spotkać to juz wkrótce”

 

autor Piotr S. Wajda “Podatek od złudzeń”.karsz

 

Administracja