Spready – czyli ile zarabia bank?

Nie tylko kantory stacjonarne czy internetowe, ale przede wszystkim banki zarabiają na wymianie walut. Spread wyrażany w groszach (grubych zsumowanych milionach groszy dziennie) to właśnie zysk tych podmiotów, a twój koszt. 

Od czego zależy wysokość spreadu?

Najistotniejsze są pary walut, od tego jakie to pary – zależy wysokość takiego spreadu czyli różnicy.                     Znakomicie widać to w podziale na waluty: główne pary, do których zaliczamy m.in EURUSD, mają niskie spready ze względu na dużą ilość transakcji zawieranych w tych walutach na rynku międzybankowym. Waluty egzotyczne, do których należy m.in USDPLN, mają szerszy spread.

Z danych Biura Informacji Kredytowej w marcu 2016 r. było ponad 530.000 czynnych kredytów we frankach szwajcarskich. Do 2011 roku osoby posiadające kredyt hipoteczny w walucie obcej nie miały wyboru – musiały godzić się na warunki przewalutowania oferowane przez banki. w 2011 weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa, na podstawie której dłużnik banku mógł dokonywać przewalutowania na poczet raty kredytu u dowolnego podmiotu, także poza bankiem. Dało to widoczne oszczędności na spreadzie, którego wysokość wahała się w zależności od dostawcy wymiany.

A ile możesz zaoszczędzić?

nn

W raporcie „Wymiana walut i przelewy online”, pokazano różnice między wysokością spreadu w różnych punktach wymiany walut. Badanie odbyło się na reprezentatywnej próbie 26 kantorów internetowych, 50 kantorów stacjonarnych i 17 banków, zatem jest ono bardzo wiarygodnie. Co w taki razie z nielegalnymi opłatami likwidacyjnymi w polisach inwestycyjnych Skandii, AXA, Aegon, Generali, Open Life?

Zatem jakie są różnice w spreadzie a tym samym realne oszczędnosci gdybysmy chcieli wymienić walutę w kantorze stacjonarnym, internetowym,  lub banku? Przykładowo nabywając franki szwajcarskie (CHF) w banku, zapłacisz aż 22 gr tytułem spreadu. Taniej będzie w kantorze stacjonarnym – tam średni spread oscyluje wokół kwoty ok. 10 gr. Najkorzystniej wymienisz walutę w kantorze internetowym, bo tam spread wynosi zaledwie 4,1 gr, a sam kurs jest najatrakcyjniejszy.

Jak wygląda wysokość spreadu w przypadku popularniejszej waluty, jaką jest euro? Średni spread w bankach wynosi 34 gr, w kantorach stacjonarnych 9 gr, zaś w kantorach internetowych tyko 4,2 gr.

Daje do myślenia i wiadomo o co toczy się walka!

Administracja